Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter to års pause vender krydstogtskibene nu igen tilbage til Aarhus. Ifølge den nuværende anløbsplan lægger 64 krydstogtskibe til kaj i Aarhus Havn. Det er dobbelt så mange, som man havde forventet i starten af året, og det største antal nogensinde, skriver Jyllands-Posten.
Årsagen er, at Skt. Petersborg er lukket som anløbshavn som følge af krigen i Ukraine, og det har pludselig gjort Aarhus til en attraktiv destination for de flydende hoteller.
Hos Visit Aarhus glæder man sig mest over udsigten til, at de internationale turister vender tilbage til regionen, men også at krydstogtgæsterne igen kommer til byen.
”Vi har manglet internationale gæster de sidste to år, så vi er meget glade for, at de er på vej tilbage til Aarhus. De fleste kommer med bil, bus, fly og tog. At der så også kommer nogle internationale krydstogtgæster, er vi glade for, og de er også hjertelig velkomne. Men de er ikke den gruppe, der fylder mest for os,” siger Pia Lange Christensen, direktør i Visit Aarhus.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026