Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke et fåtal af nysgerrige naboer og valbyborgere, der har slået et smut forbi Summerredvej 26 for at lure, hvordan Grønttorvets nye kaffebar og alt-mulig-biks ved navn Samvær kommer til at se ud. Navnet antyder meget direkte, hvad de to indehavere Nicklas Rasmussen og Jonas Fjellegaard ønsker at skabe på Grønttorvet, hvor Nicklas har boet i et lille år, skriver Københavnliv.dk.

De vil med deres kaffebar, der både rummer en pakkeshop, mulighed for at købe panini, specialøl- og vin, skabe et samlingssted for Grønttorvet.

”Vores helt store mission med det her sted er, at vi skal være et samlingspunkt for beboerne her. Der er en masse gode kræfter og en masse dejlige mennesker, som knokler for at skabe et stærkt sammenhold her, og det vil vi gerne være en del af,” fortæller Nicklas Rasmussen.

Nicklas og Jonas har tilsammen 30 års erfaring i restaurationsbranchen og har netop været partnere på et spisested inde i byen, hvor de var i fem år.

Læs hele historien her.

Log ind