Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelkongen Petter Stordalen afblæser krise i hotelbranchen efter corona, men han indrømmer samtidig, at høje energipriser er en stor udfordring. Faktisk er priserne så høje, at han ikke mener, det er holdbart i længden, skriver BT.
”Det koster os mindst 20 millioner ekstra om måneden. Men vi er ikke alene om at mærke de høje energipriser. Priserne er forskellig alt efter, hvor i landet man befinder sig, men som det er nu, kan det ikke fortsætte,” siger rigmand og hotelinvestor, Petter Stordalen til det norske finansmedie Borsen.
Han glæder sig over, at coronapandemien er overstået, og at folk igen er begyndt at booke hoteller samtidig med, at han har fået mulighed for at genansætte nogle af de afskedigede medarbejdere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025