Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jakob Jensbye og Emil Andreasen åbnede Restaurant JA tre dage inden, coronakrisen lukkede deres nyopstartede restaurant ned, men det har ikke forhindret dem i at få gang i forretningen. Det nyligt offentliggjorte regnskab viser nemlig, at Restaurant JA sidste år lavede et overskud på 1,2 millioner kroner før skat, og at egenkapitalen nu er på lidt over 2,4 millioner kroner, skriver Dagbladet Holstebro Struer.
”Det er da bedre, end vi måske lige havde regnet med. Det giver noget ro og noget tryghed, for det er da altid sjovere, at der er penge på kontoen. Vi ved dog, at det også hurtigt kan vende igen,” lyder det fra medejer og køkkenchef Jakob Jensbye.
Af det nyligt offentliggjorte regnskab fremgår det også, at restauranten havde syv ansatte i 2021, mens der var fem året inden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Marriott lancerer nyt hotelbrand i Europa
26-03-2026
-
Radisson vil have 100 klimaneutrale hoteller
26-03-2026
-
Rekordår for Hotel- og Restaurantskolen
26-03-2026
-
Nationalbanken advarer om stigende inflation hvis Iran-krig fortsætter
26-03-2026
-
Turismeprofiler genvalgt – mens flere må sige farvel
26-03-2026
-
Stammershalle Badehotel ansætter ny direktør
26-03-2026
-
Hotelvækst giver rekordresultat i Odense
26-03-2026
-
Bakken satser på events efter nulresultat
26-03-2026
-
Amerikanere viser stor interesse for Danmark i påsken
26-03-2026