Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I årets første fire måneder har der været 498.000 overnatninger samlet i kommunerne Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø. Det er en stigning fra normalåret 2019 på 14,3 pct., og det er en rekord, skriver SkagenAvis.dk.

”Ja, det er i sandhed en glædens dag og overgår vores vildeste forventninger. Vi har naturligvis godt kunne mærke at smilene blev bredere og bredere i branchen, men nu har vi det sort på hvidt,” udtaler en glad direktør for Destination Nord, Tonny S. Thorup.

Turismebranchen var knap kommet ud af coronaens klør førend Ukraine-konflikten påvirkede rejsemønstre, privatforbrug og ikke mindst brændstof- og energipriser. I de første måneder var der en bekymring for at danskerne i meget stort omfang ville tage på udlandsferie og at det ville betyde, at de danske gæster ville mangle i det nordjyske.

Læs hele historien her.

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind