Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Målt på antallet af rejsende begynder det mere og mere at ligne hverdag igen i Københavns Lufthavn. I juni har i underkanten af 2,3 millioner passagerer rejst til og fra lufthavnen. Det er det største antal rejsende, siden corona ramte. Det oplyser Københavns Lufthavn i en pressemeddelelse til Ritzau.

Selv om juni har været en travl måned for lufthavnen, der er Danmarks største, er der stadig et stykke op til tiden før corona. Antallet af rejsende i juni svarer således til knap 80 procent af antallet i juni 2019, der var det sidste år før corona.

Det vurderes, at mellem 25 og 30 procent af flytrafikken i lufthavnen er betjent af fly fra SAS. Derfor har det stor betydning, hvad der sker omkring SAS, lyder det i pressemeddelelsen.

Læs hele historien her.

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind