Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et rekordhøjt antal solgte sæsonkort og flotte besøgstal i sæsonens første tre måneder har fået Fårup Sommerland til at udvide åbningstiderne i ugerne 28, 29 og 30. Samtidig havde parken allerede inden sæsonstart valgt at udvide antallet af åbningsdage med 17 procent. Således er Fårup bedst muligt rustet til at håndtere den store interesse for at besøge forlystelsesparken i år, skriver Blokhus.dk.
”Vi har oplevet en enorm interesse for at besøge Fårup Sommerland denne sæson, og vi forventer et fortsat højt aktivitetsniveau de kommende uger, hvor rigtig mange familier holder sommerferie i Danmark. Samtidig ser vi, at salget af sæsonkort i år ligger langt over tidligere år, og vi ved af erfaring, at flere fortsat vil købe sæsonkort i løbet af sommeren,” forklarer kommercielchef, Rasmus Mortensen.
Fårup Sommerlands sidste åbningsdag i 2022-sæsonen er søndag 23. oktober i forbindelse med Lysfald og Høstfest i efterårsferien.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025