Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det giver ifølge Verdenssundhedsorganisationen WHO ikke længere mening for lande at have rejserestriktioner. Restriktionerne er nemlig ikke effektive nok til at bremse smitten af omikronvarianten. Det skriver The Guardian ifølge EB.dk.
I Danmark er der krav om, at indrejsende, der ikke har bopæl i Danmark, skal vise en negativ test for at kunne komme ind i landet, også selvom man er vaccineret.
Ifølge WHO bidrager restriktioner dog til 'økonomiske og sociale stress i visse lande', og det kan være med at afskrække lande fra at rapportere ny varianter, der dukker op. I WHO's anbefaling lyder derfor, at rejserestriktioner som f.eks. krav om isolation eller coronapas kun skal ske ud fra en konkret risikovurdering.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025