Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Søndag genåbner dele af samfundet, herunder det meste af kulturlivet. Mange virksomheder er dog stadig underlagt restriktioner og påbud uden at vide, hvornår disse udløber. Derfor efterlyser flere nu en plan i stil med den fra genåbningen i foråret 2021, der giver et overblik over, hvad der genåbner hvornår, skriver Berlingske.
”Vi har manglet en plan for, hvordan genåbningen, uanset hvornår den skal ske, vil forløbe,” siger Peder Madsen, direktør Hotel Koldingfjord, og bakkes op af Torben Olsen, der er stifter og medejer af Sovino-gruppen med en stribe restauranter i København:
”Det ville betyde meget for os, hvis vi kendte en dato for, hvornår vi kan forvente at holde åbent til midnat. Lige nu er det meget frustrerende. Vi ved intet om, hvornår vi kan åbne mere, og vores kunder undlader at booke særlig langt ud i fremtiden, fordi de intet ved om, hvordan det kommer til at se ud.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026