Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nets, den nordiske udbyder af betalings-, kort- og informationsservices med hovedsæde i Danmark måler og analyserer løbende den transaktionsdata, der registreres, når vi bruger vores kreditkort, skriver JP.

I den sidste uge af januar kan man se, at onlineforbruget hos landets hoteller er steget med 24 pct. sammenlignet med ugen før. Det hænger med al sandsynlighed sammen med, at de udenlandske turister igen er begyndt at vende tilbage. Selv her i de mørkeste og koldeste måneder. Det understøttes, når man kiggere nærmere på data, der viser, at forbruget på kort udstedt i udlandet er steget med 6,1 pct. sammenlignet med ugen før.

Turisterne har især blevet brugt penge i kategorierne ”underholdning & attraktioner” (en stigning på 21,9 pct.), ”transportservices” (en stigning på 17,6 pct.), ”hoteller” (en stigning på 14,1 pct.) og ”smykkehandlere” (her er stigningen ligeledes 14,1 pct.).

Læs hele historien her.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind