Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronavirus og ikke mindst dertilhørende restriktioner har gennem hele pandemien vakt stærke reaktioner hos danskerne. Selvom alle restriktionerne er ophævet er en fynsk hotelejer i dag blevet mødt af kraftige reaktioner på nettet dårlige anmeldelser på grund af hendes tilgang til restriktionerne på hotellet, skriver Lokalavisen.dk.
Charlotte Stiller, der ejer og driver Hotel Faaborg i det sydfynske, gik på TV2 Fyn mandag og proklamerede, at hun ville fastholde krav om mundbind og coronapas på trods af restriktionernes bortfald, og det har vakt skarpe reaktioner fra folk på blandt andet Facebook.
Selv fortæller Charlotte Stiller:
”Jeg gør det, fordi jeg gerne vil passe på mine gæster og mig selv. Jeg har ikke haft corona endnu. Det virker nærmest som om, de er ude på at ødelægge min forretning. De anmeldelser forsvinder jo aldrig,” fortæller Charlotte Stiller til Fyens Stiftstidende.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026