Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For ni år siden havde Kristian Nørgaard Nielsen cowboyhat og frynser på, da han arbejdede som cowboy i westernlandet i Legoland i Billund. Ifølge ham var det en selvfølge at prøve arbejdet i forlystelsesparken, når han kom fra Grindsted, skriver TVSyd.
I dag sidder han som politisk direktør i HORESTA og sekretariatschef i Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark. Men hans rolle er at guide og rådgive medlemmerne gennem den værste krise i nyere tid, hvor nedlukninger og restriktioner kappede blodforsyningen til hoteller, restaurationer og forlystelsesparker.
Det har de ment, at han har gjort godt, da Berlingske har placeret ham på listen over de 100 største talenter under 36 år i dansk erhvervsliv, efter HORESTA indstillede ham til listen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026