Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I det kommende år bliver priserne på de kommunale parkeringspladser sat yderligere op som følge af Aarhus Kommunes ekstraordinære sparerunde. De stigende priser bekymrer flere af de foreninger og organisationer, hvis medlemmer lever af, at der kommer gæster til byen.
”Det er en ærgerlig merudgift for vores og byens gæster, som kommer i butikkerne. Fra andre byer ved vi, at prisstigninger kan få folk til at trække ud af bymidten og i stedet parkere gratis ved de store indkøbscentre,” siger formanden for hoteller og restauranternes brancheorganisation, Horesta Region Midtjylland, Jakob Beck Wätjen.
Især hotelgæster skal i mange tilfælde påregne store ekstraudgifter, når de langtidsparkerer på en parkeringsplads nær deres hotel i Aarhus, mener formanden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025