Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Forlystelsesparken Tivoli har nemmere ved at lokke gæster ind i parken igen, efter at være blevet fri af coronaepidemien og de restriktioner, der i den forbindelse blev indført i Danmark.
Det fremgår af selskabets regnskab for første halvdel af året. Her opjusterer Tivoli for tredje gang sine forventninger til, hvordan bundlinjen ser ud, når året er omme.
I regnskabet bemærker Tivoli, at parken oplever »gæstetal som overstiger forventningerne«, og at gæsterne også lægger penge i Tivolis boder og forlystelser.
Tivoli selv peger på, at en række begivenheder har hjulpet til. Det gælder blandt andet præsentationen af holdene til cykelløbet Tour de France, der begyndte i Danmark i juli.
Derfor øger Tivoli forventningen til sin omsætning med et lille nøk fra en milliard kroner til 1,05 milliarder kroner, skriver Berlingske.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025