Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ved udgangen af 2023 bliver Tivolis elforbrug forventelig dækket af vedvarende energi. Tivolis kommende elkøbsaftale bakker op om Danmarks nationale mål om at reducere CO2 udledning.

Tivolis direktør, Susanne Mørch Koch, siger om den nye elkøbsaftale:

”Med den nye aftale tager vi et vigtigt skridt i forhold til at nedbringe vores CO2-udledninger. Vi er glade for, at den nye elkøbsaftale kommer det danske elnet til gavn, samtidig med at aftalen bidrager direkte til Danmarks nationale mål om at reducere CO2 udledning.”  

Tivoli har indtil nu dækket sit elforbrug med køb af grønne certifikater på vedvarende vindenergi, men forlystelseshaven tager nu skridtet videre med indgåelsen af elkøbsaftalen, som nedbringer Tivolis CO2 udledning og sikrer, at der bliver produceret ny grøn energi til det fælles danske elnet.


Læs hele historien

Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme

Flere danskere vælger ophold i Danmark eller kortere rejser i Europa i påsken. Samtidig kan Danmark få flere udenlandske gæster, fordi landet opfattes som en stabil destination. Tendensen ses i både søgedata og forventninger fra turismeaktører.

Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025

Flere gæster og stigende omsætning gjorde 2025 til et historisk godt år for Tivoli. Resultatet giver ifølge ledelsen et solidt udgangspunkt for nye investeringer og forventninger om et 2026 på niveau med det seneste år.

Log ind