Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Konferencehotellet KolleKolle i Værløse nord for København kan den 2. september i år fejre sit 50-års jubilæum. Hotellet ejes af Landbrug & Fødevarer, som i 1972 opførte kursus- og konferenceejendommen. Gennem årene er konferencehotellet blevet renoveret fra inderst til yderst og fremstår i dag som et moderne og tidssvarende mødested. 50-års jubilæet markeres med en særlig ”jubilæums-uge” i perioden 29/8-2/9, hvor konferencehotellets mange mødegæster kan glæde sig til masser af ekstra jubilæumsoverraskelser.
Medarbejderne hos KolleKolle har hele forsommeren haft travlt med at forberede en række aktiviteter, som skal være med til at markere jubilæet overfor de mødegæster, man har i huset i jubilæums-ugen. Gæsterne kan se frem til at kunne læse KolleKolles 50-årige historie, smage på en særlig jubilæums-gin.
”Derudover får alle gæster vores egen jubilæums-chokolade og der er forberedt en helt speciel jubilæums-menu til denne uge. Hver morgen i jubilæums-ugen byder vi gæsterne velkomne med levende musik i lobbyen. Sidst, men ikke mindst, så tilbyder Kbh. Teambuilding 1½ times gratis teambuilding for mødegæsterne i løbet af ugen. Så alle sejl er sat til, og vi glæder os meget til at fejre 50-års jubilæet sammen med vores gæster,” siger driektør Berit K. Leth.
Læs mere om KolleKolle på www.kollekolle.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026