Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Allan Jensen, indehaver af Vorbasse Kro, fik sig onsdag aften en stor og glædelig overraskelse: Her fik han overrakt en pris på 10.000 kroner for godt og smukt byggeri, fortæller JV.dk.
Det er lokalrådet, Den Dynamiske Landsby, Sparekassen Kronjylland og de lokale håndværkere, som står bag Vorbasse Huse, som havde valgt at præmiere kroen. Det er da heller ikke småforandringer, der er sket på den iøjnefaldende plads midt i Vorbasse.
For det første er facaden helt ny. Den lyserøde farve er skiftet ud med en koksgrå, og får kroen til at at fremstå topmoderne. Indenfor er der også sket en masse med blandt andet nyt køkken, nyt indgangsparti, nye gulve og en opdateret gårdhave. Også toiletterne har fået en omgang efter en vandskade i efteråret.
”Vi har brugt næsten fire millioner kroner, og alt undtagen krostuen har fået en ansigtsløftning,” fortæller Allan Jensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026