Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restriktionerne er blevet ophævet, nærmarkederne begynder at røre på sig igen og de foreløbige bookinger for særligt leisure-turismen ser fornuftige ud. Sådan indleder Niels Jørgen Jensen, adm. direktør i Fårup Sommerland og bestyrelsesformand for VisitDenmark, et indlæg på Finans.dk.
”Hos Hotel Fårup ligger vi i index 275, og forhåndsbookingerne i feriehusene lover også godt, hvilket har positive indvirkninger på attraktionerne og lokalsamfundene som helhed. Der venter imidlertid stadig en stor opgave i forhold til at genvinde momentum, så dansk turisme hurtigst muligt kan komme tilbage på 2019-niveau, da Danmark bød velkommen til det højeste antal udenlandske gæster nogensinde,” skriver han.
Hans budskab lyder, at destinationerne stadig skal gøre, hvad de kan for at fastholde danske turister. Men i dansk turisme må vi må være realistiske og erkende, at danskerne igen vil rejse ud, mener han. De danske rejsebureauer melder allerede om høj aktivitet og stor interesse for udenlandske destinationer. Derfor er det helt afgørende at få de internationale gæster tilbage.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025