Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danske og udenlandske børnefamilier kan se frem til store oplevelser, når sæson nummer 42 skydes i gang i Djurs Sommerland. Den 30. april bydes nemlig velkommen til en nyhed af anselige dimensioner, det hidtil største projekt i parkens mangeårige historie, og en af de største nogensinde i en dansk turistattraktion, skriver forlystelsesparken i en pressemeddelelse.
Dinosaurland, parkens tiende temaland, er udviklet sammen med internationale temapark-specialister fra Leisure Expert Group i Holland med en ambition om at skabe en ny og anderledes dinosauroplevelse end den, man kan opleve i dyreparker, zoologiske haver og på museer.
”Vi glæder os til, vores gæster skal opleve Dinosaurland. Barren er sat højt for at give vores gæster en oplevelse ud over det sædvanlige, en oplevelse de vil køre langt efter. Det gælder både selve tematiseringen af området, men vi har også udvalgt nogle virkelig gode familieforlystelser. Og så er det et plus, at Dinosaurland kan opleves sammen på tværs af alder og generationer. Her vil både den 3-årige, 13-årige, mor og far og bedsteforældrene have det sjovt,” siger adm. direktør Henrik B. Nielsen.
Dinosaurland er meget mere end en udstilling af dinosaurer. Det nye 20.000 m2 store temaland er bygget op om en historiefortælling, hvor palæontologer fra Dino Inc inviterer gæster inden for i deres dinosaur-camp efter, de har gjort enestående fund.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025