Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ifølge TV2 Lorry oplever flere diskrimination i nattelivet, hvor de nægtes adgang til barer og natklubber. Derfor lyder det fra Socialdemokratiets ligestillingsordfører, at virksomheder, der diskriminerer, skal have frataget deres alkoholbevilling. Et forslag som HORESTA bestemt ikke bakker op om.
”Det er uacceptabelt at diskriminere uanset om det er på baggrund af race eller andet. Som organisation er det selvfølgelig noget, vi både kommunikerer og drøfter med vores medlemmer, men det er også noget, vi synes er enormt vigtigt, at vi taler med politikerne om,” fortæller Kristian Nørgaard, som er politisk chefkonsulent i HORESTA, til TV2 Lorry.
Han uddyber:
”At du skal lukke din forretning, fordi du overtræder lovgivningen uanset om det handler om diskrimination, forskelsbehandling eller noget helt andet, er et meget vidtgående forslag, som vi ikke bakker op om.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025