Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kromand Peter Have, Låsby Kro og Hotel, har forgæves søgt efter kokke siden juni 2020. I september ansatte han to spanske kokke, men desværre er det nu de offentlige myndighedskrav og lange ventetider, der spænder ben for hans virksomhed.
I HORESTA, der er brancheorganisation for hoteller og restauranter, er eksemplet fra Låsby Kro desværre ikke enkeltstående.
”Myndighederne spænder nærmest ben for, at branchen kan komme i gang igen efter Coronakrisen. Der er ikke nok arbejdskraft her i landet, og politikerne peger netop på, at vi skal finde medarbejderne i de andre europæiske lande. Men med sagsbehandling som denne, lægger man sten i vejen, som vi på ingen måde har brug for nu,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.
HORESTA har aktuelt dialog med både minister og styrelse for at få smidiggjort regler og sagsbehandling.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025