Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Manglen på arbejdskraft begynder for alvor at sætte sine spor i bylivet på Vesterbro. Barer, cafeer, natklubber og restauranter har så svært ved at finde personale, at flere begynder at begrænse deres åbningstid. Det skriver VesterbroLiv, der også har talt med Annette Hyldebrandt, der er chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.

Hun fortæller, at personalemangel i restaurantbranchen er udbredt og desværre ikke er noget nyt – den  var også gal før corona, men corona har gjort det endnu værre.

”Efterspørgslen efter at gå ud at spise og sove på hotel er faktisk kommet op i gear igen. Og det er dybt ulykkeligt, at man så ikke kan levere den service, man gerne vil, fordi man mangler hænderne til det, ”siger Annette Hyldebrandt.

Annette Hyldebrandt påpeger vigtigheden i et velfungerende byliv, når turisterne skal lokkes tilbage til København, og her kan Vesterbro noget særligt.

”Vi har nogle bydele som er superfede, der er blandt andet Vesterbro og Nørrebro, som virkelig trækker rigtig mange af de lokale til, og det er det, turister rigtig gerne vil opleve, når de kommer hertil. Det er københavnerhverdagen med de cool og fede steder,” siger Annette Hyldebrandt.

Læs hele historien her.

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind