Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke lang tid siden, at magasinet Time Out placerede København højt på en af de globale lister over attraktive byer. I oktober blev Nørrebro kåret til verdens mest cool kvarter, og nu tilslutter magasinet Monocle sig. De udgiver hvert år en liste over verdens bedste byer at opholde sig i, “most liveable cities”, og i 2021 ligger København øverst på listen. Det skriver Børsen.

Ifølge lektor og medieforsker Lars Kabel fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole giver det masser af medieomtale og lokker turister til byen.

“Elitemagasiner er ofte starten på en citationskæde, der spreder sig til mere mainstream medier og giver spalteplads der, og dermed kommer ud til mange. Men udover den almindelige nyhedsdækning er det afgørende, at et blad som Monocle brander det distinkte, som er et virkelig attraktivt ord at få koblet på sig. Det rammer en særlig gruppe af veluddannede, der tænker internationalt og gerne vil rejse ud til en særlig oplevelse. Den form for omtale kan ikke undervurderes,” siger Lars Kabel.

Log ind