Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Åbningen af Next House Copenhagen, som er hotelkæden Arp-Hansens nyeste skud på stammen, sker på trods af, at de seneste år har været hårde for hotel- og restaurationsbranchen, hvor særligt hovedstaden har lidt under den manglende turisme. Det skriver Berlingske.
”Vi er da godt klar over, at lige nu er København som rejsedestination lidt ramt af corona, så det kan da godt være, der kommer til at være en lidt langsommere indflyvning. Men vi tror faktisk, at hostelsegmentet er noget af det, der nok hurtigst vil komme tilbage,” siger Dorte Krak, adm. direktør i Arp Hansen Hotel Group.
Next House Copenhagen har hele 1.667 sengepladser fordelt på 433 værelser af enten to-, fire- eller sekssengs værelser og ligger på Bernstorffsgade.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026