Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismen er nærmest ikke eksisterende, restauranterne kan kun servere take away og nattelivets farverige barer og diskoteker huskes som en fjern fortid. Faktum er, at mange er på konkursens rand, og der er derfor brug for en kickstart som kan mærkes, skriver Carl Andersen, folketingskandidat i Sydjylland for Liberal Alliance, på JV.dk.
I Liberal Alliance kommer vi ikke med flere statslige støtteordninger, som alligevel i sidste ende betales af de private virksomheder selv over skatten. Det er at fodre hunden med sin egen hale. Nej, vi ønsker forbedrede rammevilkår, som sikrer øget efterspørgsel og hermed indtægter, til erhvervet.
”En af de knapper, som HORESTA anbefaler at dreje på, er den høje moms på hotel- og restaurationsydelser, som er på 25 procent. I Sverige er den på 12 procent, og i Tyskland nøjes man med syv procent for hoteller og 7 procent for restauration. Senest har Norge midlertidigt valgt at halvere deres hotelmoms til kun seks procent. Danmark bør gå samme vej og halvere momsen for hotel- og restauration de kommende to år - men selvfølgelig gerne permanent - da det giver rigtig god mening, når der skal tiltrækkes internationale turister og erhvervsdelegationer,” skriver han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025