Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når offentligt ansatte igen skal holde eksterne konferencer, møder og seminarer udenfor egne kontorer, står 105 leverandører fra starten af næste måned klar til at tilbyde konferencefaciliteter til hele den offentlige sektor og på tværs af hele landet. Og så giver den nye aftale rig mulighed for at købe grønt og bæredygtigt, oplyser SKI, Staten og Kommunernes Indkøbsservice. Under normale år købes der via SKI møder og konferencer for cirka 240 millioner kroner, oplyser SKI til STANDBY.DK
“Nu glæder vi os ekstra meget til, at landets konference- og mødesteder igen kan slå dørene op. På den nye aftale kan den offentlige sektor finde konferencesteder på tværs af Danmark fra Skagen til Bornholm,” Christian Lunding, udbudsdirektør i SKI.
Bæredygtighed har spillet en stor rolle i tildelingen af de nye leverandører. Tilbudsgiverne har nemlig fået flere point i evalueringen, hvis de for eksempel er certificeret med Green Key, Svanemærket eller arbejder med at reducere madspild, sorterer affald eller har en høj andel af økologiske fødevarer i deres sortiment.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelhandler tegner sig for rekordstor andel af ejendomsmarkedet
10-05-2025
-
Milliardpotentiale i vinterturisme: Q1 skal booste København
10-05-2025
-
Tidligere hotelchef i Washington DC skal lede boutiquehotel i Ørestad
10-05-2025
-
44 kunstportaler skal gøre Odense til international kulturby
10-05-2025
-
Erfaren brancheprofil skal løfte Hotel Phønix
10-05-2025
-
Påskens placering sender overnatningstal ned
10-05-2025
-
Rekordmange amerikanere vælger København som feriemål
10-05-2025
-
Økomærke giver Vingsted adgang til offentlige kunder
10-05-2025