Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restauranterne har langt om længe åbent igen, og det betyder, at restaurantejerne er begyndt at hente en del af deres tabte omsætning ind efter godt fem måneders nedlukning. Men restauranter i Indre By og Kødbyen får en forlomme, og det, mener en række af byens øvrige restauratører, er urimeligt, skriver Politiken.
I Indre By og Kødbyen får restauranter nemlig mulighed for at søge om lov til at inddrage parkeringspladser uden for deres restaurant og udvide området for udendørsservering. På den måde kan de tilbyde flere borde og dermed øge omsætningen. Det er blevet besluttet af Københavns Kommune ved de seneste budgetforhandlinger. Sidste år havde alle byens restauranter ellers mulighed for at søge om udvidelsen.
HORESTA og Danmarks Restauranter og Caféer (DRC) er gået sammen med en række restauranter og organisationer i en kampagne på de sociale medier og et åbent brev til politikerne, hvor de opfordrer dem til at revidere beslutningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026