Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det var ikke overraskende, da Jan Vinther Laursen torsdag på et repræsentantskabsmøde blev valgt uden modkandidat som ny formand for HORESTA, skriver Finans.dk. Han afløser Jens Zimmer Christensen, der torsdag takkede af efter 12 år som formand og 20 år i bestyrelsen. Tidligere på foråret meddelte han, at han ikke genopstillede til formandsposten.
Nu kommer Jan Vinther Laursen ind til sin anden periode som formand for HORESTA, hvor han ligeledes var formand fra 2005-2009 og blev afløst af netop Jens Zimmer Christensen.
Han roser sin forgænger for et enormt stykke arbejde for branchen og fortæller, at han nu har forsøgt at sammensætte en bestyrelse, der kan dække medlemsstabens interesser i endnu bredere omfang. Men i første omgang handler det altså om at få gang i hjulene igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025