Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Uendelige hvide strande, hedelandskaber med stråtækte rødstensgårde, fyrtårne og bølgende klitter udgør et stykke Danmark, som på mange måder rummer hele essensen af ”Der er et yndigt land”. Tilsæt masser af surferstemning, smørstegt rødspætte, bunkers og jysk lune, så er det opskriften på danskernes foretrukne feriemål i Danmark i 2021.

Det viser en netop offentliggjort analyse, ”Danskernes Ferieplaner 2021”, som VisitDenmark har udarbejdet i samarbejde med Epinion. Danskerne stemmer Vesterhavet ind på en suveræn førsteplads over steder i Danmark, hvor de gerne vil holde deres sommerferie i år. Det er især naturen og den friske luft, der tiltaler de danskere, der foretrækker en kystferie frem for en storbyferie. Det hænger sammen med danskernes stigende begejstring for kysten og naturen, mener direktøren for Destination Vesterhavet.

”Pandemien har trukket veksler på vores frie adfærd, og alle trænger i den grad til at komme ud under åben himmel. Danskerne har det med havet som med cykler, at kærligheden til det ligger nærmest i vores DNA. Man oplever en frihedsfølelse, og skuldrene sænker sig, når man er ved kysten. Hav, sand og vand er essensen af sommeridyl, og det har vi ekstra behov for i år”, siger Peer H. Kristensen, som er direktør hos Destination Vesterhavet.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind