Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En gratis ferie lyder ikke så tosset endda, og de tilbud har klinget så godt i 1000 danskeres ører, at de har søgt om at blive testpersoner for turistorganisationen SydkystDanmark, skriver TV2 Øst.

I marts efterlyste de feriepiloter til at afprøve nogle af turisttilbuddene her i landsdelen. Ting som kost, logi og adgangsbilletter bliver betalt. Til gengæld skal piloterne efterfølgende melde tilbage, hvordan de har oplevet de forskellige tilbud.  Og det har 1000 personer altså indtil videre søgt om at få lov til.

”Det er dejligt. Det er vi glade for. Jeg havde personligt regnet med, at 400-500 ville være interesserede,” fortæller Mike Olesen, der er marketingchef i SydkystDanmark.

Læs hele historien her.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind