Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Du kan ikke sætte dig og bestille en omgang hiramasa-ceviche, ebi tempura eller tuntataki hos Letz Sushi på Københavns Hovedbanegård i øjeblikket. Selvom landets restauranter åbnede igen i april, måtte Letz Sushi holde lukket og slukket i banegårdshallen. Forklaring: Det er ikke til at opdrive medarbejdere, skriver Berlingske.
Direktør Anders Barsøe fra Letz Sushi er frustreret. Virksomheden har eksisteret siden 2003. De har altid ekstra travlt om sommeren, når vejret er varmt. Der er større efterspørgsel på sushi og dermed medarbejdere, fortæller direktør Anders Barsøe. Han mangler i øjeblikket arbejdskraft svarende til to hele restauranter. Det er derfor, restauranten på Hovedbanegården har været lukket indtil nu.
”Men i år er vi mere pressede på arbejdskraft, end vi nogensinde har været. Jeg synes, vi har gjort alt, hvad vi kunne, for at være klar. Vi reagerer samme dag, vi får en ansøgning, alligevel lykkes det tit ikke alligevel. Selv de mennesker, vi ansætter, springer fra,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026