Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mere hjemmearbejde kan i fremtiden åbne for flere muligheder end for begrænsninger. Sådan lyder det fra Claus Tingstrøm, der er adm. direktør i kantinevirksomheden Cheval Blanc, efter at FødevareWatch i sidste uge kunne berette om en bekymring fra branchen om flere hjemmearbejdsdage og dermed færre kunder.
Forudsigelsen for mere hjemmearbejde er ikke forkert, lyder det fra Claus Tingstrøm, der dog mener, at konkurrenterne skal "tørre øjnene".
"Noget af det, jeg synes, har været mest interessant ved krisen er, hvor koldblodige vores kunder er. De er stadig interesserede i langvarige frokostløsninger, og når verden efter sommerferien vender tilbage til normalen, vil det indebære en ordning for de hjemmearbejdende," siger Claus Tingstrøm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026