Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selvom der er åbent for udenlandske turister i Danmark, så er der ikke kommet nok af dem. Det mener HORESTA, der efterlyser mere markedsføring af Danmark som feriedestination.

På Koldinghus kompenseres de manglende udenlandske turister af et overraskende stort antal danske turister. Thomas Thulstrup, museumsdirektør for Kongernes Samling på Koldinghus, udtaler:

”Vi har i forhold til 2019, som jo er det sidste normale år, som vi sammenligner os med, der ligger vi på indeks 120 i forhold til normale år. Hver gang der kom 100 gæster i 2019, er der altså dukket 120 besøgende op på Koldinghus i 2021.

”Vi plejer at sige, at 80 procent af gæsterne på Koldinghus er danskere. Så der er ingen tvivl om, at man er ikke på samme måde påvirket af, at de udenlandske turister ikke er dukket op,” fortæller Thomas Thulstrup.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Hotel Insights samler branchens ledere i København den 19. juni

Hvordan ser udviklingen ud i hotelmarkedet lige nu, og hvad kan branchen forvente i den kommende tid? Det er blandt spørgsmålene, når HORESTA inviterer til Hotel Insights 2026 i København den 19. juni. Her venter en formiddag med nye markedsdata, analyser og inspiration fra branchens centrale aktører.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Log ind