Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danske virksomheder i restaurationsbranchen, der kæmper med at komme ovenpå efter over et års coronakrise, mærker nu barske konsekvenser af sundhedsmyndighedernes strategi om at isolere personer, der er i tredje led til en smittet med den mere smitsomme deltavariant, skriver Berlingske.
Restaurationskæden Letz Sushi har, siden myndighedernes nye strategi trådte i kraft, måttet hjemsende flere end 12 ansatte, fordi de var tredje led til en person smittet med deltavarianten. Og det koster for virksomheden. Det fortæller virksomhedens administrerende direktør, Anders Barsøe.
”Vi havde i sidste uge en ansat, der på vedkommendes studie blev andet led til en person smittet med deltavarianten, og så er alle kollegerne, som hun møder ind på vagt med, jo tredje led, så de måtte alle sendes hjem. Hvis det sker igen, vil vi ikke have nok medarbejdere til at løse opgaverne. Så vil vi være nødt til at holde afdelinger midlertidigt lukket,” siger Anders Barsøe, administrerende direktør i Letz Sushi.
Anders Barsøe var også i TV-Avisen med HORESTAs politiske direktør Kirsten Munch og fortælle om problemerne forbundet med de skrappe isolationskrav.


SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026