Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Heldigvis sagde niårige Laura ja! Ja til, at det var OK, at far kun har fri om søndagen. Ja til, at mor også skal arbejde meget og ofte sent. Ja til, at barnepige og bedsteforældre af og til må træde til. Ja til, at hele familien ofte er sammen på Hotel Arnbjerg i Varde, mens mor og far arbejder, skriver JV.dk.
I første omgang bliver Casper og Annemette Rosendahl værtspar og ansat af PL Hotels Esbjerg A/S til at drive hotellet. Aftalen er, at Casper og Annemette Rosendahl, når de synes, tiden er inde, men indenfor to år, skal købe driftsselskabet, som har en forpagtningsaftale med Arnbjerg Pavillon A/S, der ejes af PL Hotels.
”I en coronatid er det svært for os at låne de millioner, der skal til for at blive 100 procent selvstændige, for det er det, vi bliver, når vi går ind og køber driftsselskabet. Derfor ønsker ejerne at give os en så corona-sikker start som overhovedet muligt, og det er én af de væsentligste grunde til, at vi som familie turde skrive under på aftalen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026