Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Myndighederne anbefaler nu, at man kun mødes i grupper på op til fem personer, hvor grænsen hidtil var 10 personer. Det er heller ikke længere muligt at holde konferencer med op til 500 deltagere med skærpede afstandskrav. Restriktionerne træder i kraft onsdag kl. 12. Det skriver Finans.dk.
Det fjerner ifølge HORESTA muligheden for at holde møder, konferencer og generalforsamlinger. Hotellernes og restauranternes brancheorganisation er utilfreds med, at det sker med så kort et varsel.
”Vi har respekt for, at regeringen og sundhedsmyndighederne i den aktuelle situation skærper restriktionerne. Men virksomhederne efterlades nok engang med et varsel på under 24 timer til at aflyse arrangementer og sende gæsterne hjem. Det er helt urimelige forhold at byde dem,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.
Organisationen samt erhvervene indenfor turisme og oplevelser har flere gange tidligere kritiseret de meget korte varsler i forbindelse med nye restriktioner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025