Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Udviklingen af coronasmitte i det danske samfund betyder nye restriktioner for særligt oplevelsesindustrien. På et pressemøde fredag meddelte statsminister Mette Frederiksen, at blandt andet spillesteder, biografer, museer og forlystelsesparker må lukke.
For forlystelsesparken Tivoli i København skaber det bedrøvelse, at der ikke kan afsluttes på et ellers tiltrængt godt år for parken.
“Vi er naturligvis kede af, at vi ikke kan gøre årets julesæson færdig og dermed må skuffe en masse gæster, som havde planlagt et besøg,” siger Tivolis direktør, Susanne Mørch Koch.
HORESTA kalder de nye restriktioner for et af de hårdeste slag mod erhvervet.
“Store dele af vores erhverv vil blive tvangslukket, og for en stor del af de øvrige virksomheder vil der være tale om et meget voldsomt indgreb i deres muligheder for at drive forretning. Vi bliver nu underlagt et regime af restriktioner, som er meget voldsomt og mere omfattende, end vi havde kunnet forestille os,” siger HORESTAs politiske direktør, Kristian Nørgaard til Børsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025