Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De behøvede egentlig ikke lukke, men den stigende coronasmitte har nu fået flere af hovedstadens restauranter til at dreje nøglen om for en stund.
Det gælder blandt andet Pluto-gruppen, som står bag flere populære københavnske spisesteder som Gorilla, Pluto, Retour og Maison. Restauranterne har normalt en travlt i disse dage, men har nu valgt at lukke ned af hensyn til medarbejdere og coronasmitten, siger direktør Jesper Madirazza-Marcussen til Politiken.
Og selv om kædens restauranter er store, er de langtfra de eneste, der er ramt, mener HORESTA.
”Mange virksomheder vil blive ramt rigtig hårdt af de nye restriktioner, og nogle så hårdt, at det vil være økonomisk uansvarligt at holde virksomheden åben i den kommende periode. Det er vigtigt for disse virksomheder at få muligheden for midlertidigt at lukke ned og få kompenseret hovedparten af deres faste udgifter, siger HORESTAs politiske direktør Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026