Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I en ny Megafon-måling for TV 2 og Politiken svarer 19 procent af danskerne, at deres firmajulefrokost er aflyst på grund af epidemien. Seks procent svarer, at de selv har meldt afbud, skriver tv2.dk.
HORESTA mener dog ikke, at der er nogen grund til at aflyse.
Politisk direktør Kristian Nørgaard siger, at HORESTA og deres medlemmer er godt forberedte på festlighederne.
De har udviklet en række tiltag, de kalder ’safe to visit’, hvor man på baggrund af sundhedsmyndighedernes anbefalinger og HORESTAs egen vejledning forsøger at gøre det mere sikkert at holde julefrokost.
”Vi har flere foranstaltninger, som mere ventilation, afspritning og træning af personalet. Vi går også i dialog med virksomheder om, hvilke rammer de selv ønsker,” siger Kristian Nørgaard.
Nogle virksomheder har afholdt julefrokoster, hvor alle blev testet inden, eller hvor de splittede afdelingerne op i mindre grupper, fortæller han videre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026