Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I en ny Megafon-måling for TV 2 og Politiken svarer 19 procent af danskerne, at deres firmajulefrokost er aflyst på grund af epidemien. Seks procent svarer, at de selv har meldt afbud, skriver tv2.dk.

HORESTA mener dog ikke, at der er nogen grund til at aflyse.

Politisk direktør Kristian Nørgaard siger, at HORESTA og deres medlemmer er godt forberedte på festlighederne.

De har udviklet en række tiltag, de kalder ’safe to visit’, hvor man på baggrund af sundhedsmyndighedernes anbefalinger og HORESTAs egen vejledning forsøger at gøre det mere sikkert at holde julefrokost.

”Vi har flere foranstaltninger, som mere ventilation, afspritning og træning af personalet. Vi går også i dialog med virksomheder om, hvilke rammer de selv ønsker,” siger Kristian Nørgaard.

Nogle virksomheder har afholdt julefrokoster, hvor alle blev testet inden, eller hvor de splittede afdelingerne op i mindre grupper, fortæller han videre.

Vil du gøre det nemmere at indberette sygdom og barsel?

Som led i en national analyse inviterer Digitaliseringsstyrelsen nu mindre danske virksomheder til at dele deres erfaringer med indberetning af sygdom og barsel. Inputtene skal bruges til at skabe enklere løsninger og mindre bøvl.

Log ind