Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er stille i testcenteret i Fælledparken i København. Det lange, hvide telt var hen over foråret og sommeren fyldt med mennesker, der ventede pænt i lange, lige rækker på at få stukket en vatpind op i næsen, skriver Zetland.

Mange virksomheder står klar til at aftage de unge medarbejdere fra testcentrene. Det er nemlig en kæmpe udfordring at skaffe arbejdskraft, siger Jonas Kjær, som er cheføkonom i HORESTA.

Desværre er der lige nu ikke noget, der tyder på, at de ufaglærte unge podere søger tilbage mod hotel- og restaurationsbranchen. Hverken tallene eller de medlemmer, han taler med, indikerer, at der skulle være kommet mere arbejdskraft i branchen de seneste måneder.

Læs hele historien her.

Deltag i ESG-workshop til Hotel Insights 2025

Hvordan arbejder din virksomhed med ESG-rapportering? Deltag og få inspiration i ESG-workshop efter Hotel Insights 2025. Her går vi helt tæt på dine egne data og giver dig konkret sparring.

Log ind