Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Dele af erhvervslivet har skruet voldsomt ned for aktiviteterne inden for forskning og udvikling som konsekvens af coronakrisen. Det gælder ikke mindst oplevelsesindustrien, der bl.a. omfatter hoteller, konferencer og sportsarrangementer, skriver Børsen.

“Turismen i Danmark har helt overordnet lukket ned for investeringer i innovation. De har holdt fast i de få midler, de har, for at overleve. De fleste har måttet tære på egenkapitalen,” siger Allan Agerholm, der er formand for Parken Sport & Entertainment og tidligere adm. direktør BC Hospitality Group, der bl.a. ejer Bella Center.

Han forklarer, at innovation i oplevelsesindustrien typisk handler om at levere et produkt hurtigere og mere interessant for gæsterne – gerne ved hjælp af nye it-løsninger på forskellige platforme.

Læs hele historien her.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind