Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et loft over detailhandlens alkoholsalg, bedre sikkerhed omkring bevillinger og større forpligtelser til barejerne selv. Sådan lyder nogle af ønskerne fra store aktører som Café Victor, The Jane, Ruby og Rekom i nye høringssvar til Københavns Kommune. Det skriver Berlingske.
Restaurations- og barejerne vil bl.a. have flere natteværter og myndighedspersonale til stede i nattelivet, ligesom beværtningerne skal have større ansvar for at nedbringe støj, rydde op samt sikre ro og orden. Desuden understreger aktørerne, at de ikke vil trues på deres bevillinger.
Høringssvaret kommer i forbindelse med den omdiskuterede nattelivsplan, som kommunen fremlagde et udspil til i begyndelsen af marts. Udspillet lagde bl.a. op til, at beværtningerne skulle stoppe alkoholudskænkningen ved midnat.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026