Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange i restauranterhvervet opkvalificerer sine medarbejdere og investerer i dem, fortæller bestyrelsesmedlem i HORESTA og CEO i Letz Sushi, Anders Barsøe, i Go’ Aften Live. Alligevel må 40 pct. af branchens virksomheder takke nej til ordre på grund af mangel på arbejdskraft, viser en ny HORESTA-analyse.
Vi har forsøgt på at gøre, hvad vi kan, fortæller Anders Barsøe, som anslår, at hans virksomhed taber 200.000 kr. om ugen på grund af manglende arbejdskraft.
Han mener ikke, at løsningen for branchen blot er at hæve lønningerne, da oplevelseserhvervet i Danmark som eksportindustri i forvejen ligger højere end landene omkring os, hvor for eksempel momsen er lavere. Han håber, at regeringen vil hjælpe til med at sikre, at der kommer den nødvendige arbejdskraft her til landet.
Anders Barsøe understreger som bestyrelsesmedlem i HORESTA, at organisationen arbejder på at løfte erhvervets omdømme.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026