Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De danske forlystelsesparker en god og sund forretning med omkring 12 millioner besøgende årligt under normale omstændigheder. Men som mange andre brancher blev også forlystelsesparkerne hårdt ramt af sidste års restriktioner grundet corona. Sidste år tabte de omkring 1,4 milliarder i omsætning, hvilket svarer til omkring 40 pct., skriver Jyllands-Posten.
På trods af nedgang i sidste års omsætning hos de danske forlystelsesparker, er der alligevel optimisme hos Søren Kragelund, formand for Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark.
»Sidste år var dyrt for os, men vi er klar i år, og vi har lige sagt ja til at åbne i den kommende genåbning, selvom vi ikke kender de reelle retningslinjer. Det var svært for vores gæster at forstå, at reglerne var anderledes her end uden for hegnet. Vi ville gerne have, at reglerne er ens for hele landet - uanset om du kører i tog eller i en forlystelse,« siger Søren Kragelund. Derfor har de også været i dialog med myndighederne om netop dette.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026