Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt hotelkoncept er en håndsrækning til de mange boligløse studerende, der søger en seng at sove i. Nu rækker hotelkæden, Zleep Hotels, der råder over 13 hoteller i Danmark og Sverige, nemlig hånden ud:
”Vi står i en situation, hvor vi har mulighed for at hjælpe med tag over hovedet og en god seng at sove i, så selvfølgelig inviterer vi hellere end gerne de studerende indenfor”, fortæller CEO i Zleep Hotels, Peter Haaber.
Select-service hotelkæden giver studerende mulighed for at booke ophold af 30 dages varighed inklusiv WiFi og ugentlig rengøring til DKK 4500 pr. værelse for én person. Ifølge hotelkædens administrerende direktør er det vigtigt løbende at omfavne de muligheder, der opstår:
”I år er rekordmange optaget på en videregående uddannelse, og derfor har efterspørgslen på studieboliger aldrig været større. Hvorfor ikke omfavne den mulighed i stedet for at stå tilbage med tomme hotelværelser? Det glæder mig, at mange allerede har udvist interesse for konceptet”, fortæller Peter Haaber.
Zleep Hotels’ studieboligkoncept løber året ud.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026