Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Barer, cafeer og restauranter står stadig med kniven for struben, selvom der er indgået en ny politisk aftale om corona-kompensation. For det er ikke nok at få dækket de faste udgifter, tabt omsætning - de ansattes løn bør også kombineres, mener blandt andet HORESTA og fagforbundet 3F, fortæller DR P4 og P1 Radioavis.
Erhvervsminister Simon Kollerup henviser i stedet til den model, hvor arbejdsdeling og medarbejdere skiftes til at være på arbejde og får supplerende dagpenge i den anden halvdel af tiden.
Men det kan man altså bare ikke, lyder det fra politisk direktør i HORESTA, Kirsten Munch Andersen.
”Virksomhederne bruger den ikke, fordi man skal have en formodning om, at man kommer tilbage på et normal leje igen, man skal forpligte sig til, ikke at afskedige i denne her periode, og lige nu er alt usikkert, og virksomhederne tør dermed ikke bruge den her ordning,” siger Kirsten Munch Andersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026