Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Torsdag den 8. oktober afholdes Sustain Awards, hvor inspiration og hyldest blandt landets mest bæredygtige virksomheder er i højsæde. Her skal uddeles priser i 3 kategorier, og Sinatur er nomineret til prisen ”årets omstilling” sammen med blandt andre Novo Nordisk og Haldor Topsøe, skriver virksomheden i sit nyhedsbrev.

Det er Sustain Report, der står bag denne første udgave af Sustain Awards, der betragtes som endnu en indsats for at styrke fællesskabet blandt bæredygtige virksomheder og samtidig rette fokus mod nye tendenser på området i Danmark.

Og begejstringen for at være nomineret til netop denne pris, er ikke svær at spore hos vores direktør for Haraldskær Sinatur Hotel & Konference, Kari Brandsgård:

”Vi er mere end stolte af, at vi i vores lille hotelkæde kan gøre så stor og bemærkelsesværdig en indsats på det bæredygtige område, at vi nu er indstillet til en vigtig pris som denne i selskab med virksomheder, som vi selv ser op til og respekterer for deres arbejde på området. Det er meget stort for Sinatur og samtidig en stor anerkendelse af vores arbejde med at drive hoteller på naturens præmisser. ”

Læs hele historien her.

Log ind