Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er desværre ikke mange fysiske messer for tiden, og derfor har messearrangøren Copenhagen Specs søgt nye veje. Det fortæller indehaveren Morten Gammelmark.
”Vores idé er, at hver udstiller booker deres eget hotelværelse/suite/mødelokale i København, og bruger denne til deres eget lille showroom. De laver på forhånd møder med de gæster, de ønsker at sælge deres produkter til. Gæsterne besøger så udstillerens værelse/suite på hotellet,” siger han.
Udstilleren booker selv deres værelse direkte hos hotellet. Dermed er Copenhagen Specs ikke mellemmand på transaktionen med hotellet, men skaber i stedet omsætning ved at formidle kontakten mellem udstillere og gæster.
Copenhagen Specs opfordrer overnatningssteder til at tage kontakt, hvorefter Copenhagen Specs virksomheden vil anbefale disse overnatningssteder til samarbejdspartnere.
Virksomhedens messe i København får normalt gæster, besøgende og indkøbere fra 20 lande – men primært fra Skandinavien til virksomhedens fysiske messer. Lignende event er netop lavet i Göteborg, hvor det var med til at skabe omsætning til det hårdt prøvede overnatningserhverv.
Datoerne for ”messen” er den 29. januar til den 1. februar 2021.
Ønsker jeres hotel at høre mere, kan I kontakte Morten Gammelmark fra Copenhagen Specs Aps på 25333952 eller [email protected].
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Wassim Hallal hædret som Kokkenes Kok 2024
04-11-2025
-
Travleste oktober nogensinde i Københavns Lufthavn
04-11-2025
-
Hotel Alsik forlader international kæde og går solo
04-11-2025
-
Forum i København forvandles: Hotel kan blive en del af planen
04-11-2025
-
Kendismægler afsløret i ulovlig hotelombygning i Valby
04-11-2025
-
Staten afsætter millioner til turismefremstød ved Femern
04-11-2025
-
MCH gør status: 25 år med ambitioner og resultater i Herning
04-11-2025
-
Svensk studie genstarter debat om differentieret moms
04-11-2025
-
Ny EU-sanktion rammer turismesamarbejde med Rusland
04-11-2025
-
Marie Bojsen modtager Årets Wiuff for sit arbejde med grisekød
04-11-2025