Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurant Flammen planlægger at åbne sin anden svenske restaurant i Jönköping inden udgangen af 2026 og har underskrevet kontrakt på en tredje restaurant i Växjö, som efter planen åbner i foråret 2027. Restauranten i Jönköping får cirka 250 siddepladser.

Åbningen i Halmstad i marts har ifølge kæden styrket troen på mulighederne på det svenske marked.

Restaurant Flammen er derfor også i forhandlinger om en mulig etablering i Malmö i 2027. Administrerende direktør Piet Klein understreger, at ambitionen er at opbygge en langsigtet forretning i Sverige frem for at ekspandere så hurtigt som muligt.

Samtidig fortsætter udvidelsen i Danmark. Restaurant Flammen åbner restaurant nummer 21 i Lyngby inden jul og sigter mod yderligere to til tre nye danske restauranter i 2027.

Læs hele historien på FødevareWatch

Danskere sikrer sig høj placering ved VM i burgere

Hungry Dane Burgers fra København har sikret sig en 13. plads ved World Burger Championships i Indianapolis. Burgerkæden opnåede 94,12 ud af 100 point ved sin første deltagelse i finalen og kvalificerede sig desuden til konkurrencens opsamlingsfinale.

Nye kokkeprofiler: Bedre match mellem uddannelse og virksomhed

Nye profiler på kokkeuddannelsen gør det lettere at uddanne elever med afsæt i virksomhedens køkken og produktion. Det giver tydeligere rammer for oplæringen og færre krav om udstationering – samtidig med at kokkeuddannelsens faglighed fastholdes.

Pincho Nation tiltrækker flere typer gæster

Kvinder er fortsat den primære målgruppe i Pincho Nations markedsføring, men restaurantkæden tiltrækker også familier, par og større selskaber. Samtidig spiller kædens app en central rolle i gæsternes restaurantbesøg.

Log ind