Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kim Fournais, der ejer både Vejrø i smålandsfarvandet og Hotel Stella Maris i Svendborg, vil bringe de 2 unikke steder endnu tættere sammen. Tidligere har det været meldt ud, at Hotel Stella Maris var til salg, men dette er nu skrinlagt til fordel for en ambitiøs plan om at arbejde tættere sammen med Vejrø, skriver Kursuslex.
Som et led i de nye planer er tidligere hoteldirektør på Hotel Stella Maris, Vibeke Wonsbeck, udpeget som direktør for Vejrø Gruppen, der inkluderer både Hotel Stella Maris og Vejrø Resort.
Vejrø har indgået et samarbejde med Nationalt Center for Lokale Fødevarer, hvor man vil udvikle Vejrøs mark-til-mund-koncept, så den bæredygtige produktion af økologisk kød og grønt på Vejrø og de lokale råvarer kan bruges både på Stella Maris og på sigt også tilbydes de lokale i Svendborg-området.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alexander Kølpin åbner nyt hybridhotel i Aarhus
03-06-2025
-
3 Days of Design skaber vækst og fylder hotellerne
03-06-2025
-
København godkender nyt hotel og tv-center ved Kalvebod Brygge
03-06-2025
-
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol
03-06-2025
-
Billund-hotel tilpasser sig efter Ryanair-exit
03-06-2025
-
Cofoco vokser – men skruer ned for investeringerne i 2025
03-06-2025
-
Danske Hoteller A/S klar til næste opkøb efter stor Esbjerg-investering
03-06-2025
-
Comwell Hvide Hus Aalborg bliver en del af global hotelkæde
03-06-2025
-
Randers Regnskov planlægger stor udvidelse til over 50 mio. kr.
03-06-2025
-
Svinkløv Badehotel fejrer 100-års jubilæum
03-06-2025